شنبه, جولای 31, 2021
خانه بلاگ

دکتر طیب‌نیا در چهلمین نشست خیرماندگار: قرن 21 دوران حکومت سازمان‌های مردم‌نهاد است

0
کتاب معماران عصر جدید

رئیس پژوهشکده آلاء قرن 21 را قرن حکومت سازمان‌های مردم نهاد دانست و گفت: ارزش ناخالص ایجادشده توسط سازمان‌های مردم‌نهاد در سال 2017 حدود 2 هزار و 800  میلیارد دلار، معادل پنجمین اقتصاد جهان بوده است.

به گزارش روابط عمومی خیرماندگار، دکترمحمدصالح طیب‌نیا در چهلمین نشست خیرماندگار که با عنوان معماران عصر جدید (تحلیلی بر وضعیت آینده خیریه‌ها و سمن‌ها در ایران و جهان) امروز دو‌شنبه 5 مردادماه و به صورت مجازی برگزار شد، اظهار داشت: «طبق گزارش‌های تهیه‌شده بیش از 10 میلیون سازمان مردم‌نهاد و خیریه در سرتاسر جهان فعالیت می‌کنند که بیشتر آن‌ها در 30 سال گذشته تشکیل‌شده‌اند».

طیب‌نیا افزود: «ناکارآمدی بخش دولتی و بخش خصوصی در ارائه خدمات اجتماعی، کارآمدی بخش خیریه‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد، ضرورت وجاهت مردمی بنگاه‌های اقتصادی و دل‌زدگی از نظام سرمایه‌داری ازجمله دلایلی است که مؤکد این موضوع است که قرن 21 را باید دوران حکومت خیریه‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد دانست».

وی در ادامه به گردش مالی موسسات خیریه در دنیا اشاره کرد و تصریح کرد: «طبق گزارش فناوری سازمان‌های غیردولتی جهان ارزش ناخالص ایجادشده توسط سازمان‌های مردم‌نهاد در سال 2017 در جهان حدود 2 هزار و 800  میلیارد دلار برآورد شده است که معادل پنجمین اقتصاد جهان است».

رئیس پژوهشکده آلاء در ادامه به آمار اشتغال نیروهای کار در مراکز خیریه و سازمان‌های مردم‌نهاد پرداخت و بیان کرد: «آمار اشتغال نیروی کار در سازمان‌های مردم نهاد عدد چشمگیری است به‌طوری‌که در سال 2016 در آمریکا بیش از 12 میلیون نفر در این سازمان‌ها شاغل بوده‌اند و از این سازمان‌ها حقوق دریافت می‌کردند».

وی در ادامه به بنیادهای عظیم خیریه در جهان که دارایی آن‌ها معمولاً از یک میلیارد دلار بیشتر است و بعضاً جزء 10 بنگاه اقتصادی اول دنیا محسوب می‌شوند اشاره کرد و گفت: «البته این سرمایه زیاد نوعی قدرت هم ایجاد کرده است».

طیب‌نیا در ادامه به نام برخی از خیریه‌های اثربخش که در حوزه‌های سیاست‌گذاری، پژوهش و تولید دانش، نوآوری و تکنولوژی جدید، آموزش و تربیت نیروی انسانی، سلامت و … فعالیت می‌کنند، اشاره کرد و در خصوص فعالیت آن‌ها توضیحات مختصری بیان کرد.

رئیس پژوهشکده آلاء در بخش دیگری از سخنان خود به آمار امور خیر و نیکوکاری در ایران پرداخت و تصریح کرد: «بر اساس آمارهای موجود در سال 1397 قریب به 15 هزار سمن در ایران ثبت‌شده است اما بیش از 200 تا 300 هزار خیریه و موسسه مردمی دیگر در قالب عناوینی مانند هیئت‌امنای مسجد، حسینیه و … فعالیت می‌کنند که در لیست سمن‌ها قرار نگرفته‌اند».

بررسی تاریخچه وقف و امور خیر در جهان اسلام از دیگر مطالبی بود که طیب‌نیا به آن اشاره کرد و افزود: «در فرهنگ اسلامی مفاهیمی همچون زکات، خمس، انفاق و … با سبک زندگی مسلمان‌ها گره‌خورده و موجب شده است تا فعالیت‌های نیکوکارانه از جنبه صرف کمک کردن به نیازمندان خارج‌شده و کارکردهای گوناگون علمی، آموزشی، مذهبی و … پیدا کند».

وی در بخش دیگری از سخنان خود به بیان الزامات آینده حوزه خیریه‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد اشاره کرد و بیان داشت: « تولید دانش تخصصی امر خیر و مشارکت اجتماعی،  تربیت نیروی متخصص برای خیریه‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد، اصلاح الگوی حکمرانی امر خیر در سطح کلان و خرد و بالاخره ترویج و فرهنگ‌سازی امر خیر و مشارکت‌های اجتماعی، الزامات حضور مؤثرتر خیریه‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد در آینده است».

چهلمین نشست تخصصی خیر ماندگار

خیرماندگار – راهبری دانش بنیان امور خیر

0
خیرماندگار

خیرماندگار راهبری دانش بنیان امور خیر

برگزاری پنجمین جلسه مشاوره عمومی به همت کلینیک مشاوره نیکوکاری خیرماندگار

0

پنجمین جلسه مشاوره عمومی به همت کلینیک مشاوره نیکوکاری خیرماندگار برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی خیرماندگار، پنجمین جلسه از سلسه جلسات مشاوره عمومی، به همت کلینیک مشاوره نیکوکاری خیرماندگار، در حوزه مباحث مالیاتی و اظهارنامه اشخاص حقوقی (با تمرکز بر مراکز خیریه) از ساعت 18 تا 20 روز دوشنبه (31/3/1400) به شکل آنلاین برگزار شد که با استقبال خوبی از سوی مخاطبین همراه بود. در این جلسه، فرید رضازاده (مدرس و مشاور حوزه مالی و مالیاتی) در ابتدا اصلی‌ترین نکات مرتبط با حوزه مالیاتی موسسات خیریه و سمن‌ها را تشریح کرده و به آخرین تغییرات این حوزه اشاره داشت و در ادامه سوالات و ابهامات پرتکرار این حوزه را پاسخ داده و در انتها، پاسخگوی سوالات مخاطبین بود. گفتنی است علاوه بر حدود 100 نفر که از طریق سایت ایسمینار (eseminar.tv) برای شرکت در این جلسه ثبت نام کرده بودند تعداد زیادی از علاقه‌مندان نیز به‌شکل زنده و همزمان از طریق سایت آپارات و صفحه اینستاگرام خیرماندگار شاهد این جلسه بودند.

جلسه مشاوره عمومی

سی و نهمین نشست تخصصی خیر ماندگار برگزار شد

0
سی و نهمین نشست تخصصی خیر ماندگار

سی و نهمین نشست تخصصی خیر ماندگار با موضوع مباحث فقهی وقف پول با نگاهی به فتوای جدید مقام معظم رهبری با حضور حجت‌الاسلام عبدالامیر خطاط معاون آموزش حوزه علمیه اصفهان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی خیرماندگار، سی و نهمین نشست تخصصی خیر ماندگار با موضوع مباحث فقهی وقف پول با نگاهی به فتوای جدید مقام معظم رهبری با حضور حجت‌الاسلام عبدالامیر خطاط معاون آموزش حوزه علمیه اصفهان به‌صورت لایو و از طریق شبکه‌های اجتماعی خیر ماندگار برگزار شد.

در این نشست سیدمحسن قائم فرد عضو هیئت‌علمی گروه حقوق دانشگاه اصفهان به‌عنوان کارشناس، شریف عضو محترم هیئت‌علمی دانشگاه اصفهان و حجت‌الاسلام سجادی و مدیر گروه فقه و حقوق پژوهشکده آلاء نیز حضور داشتند و طی نشست به طرح مسائل و سؤالات خود پرداختند.

خطاط در این جلسه بابیان این نکته که وقف پول با شرایط مذکور در استفتاء مسبوق به سابقه است، به بیان سابقه‌ای تاریخی فتاوای علمای اسلام و تشیع و بیان مبانی آن‌ها پرداخت و توضیحی مختصر در خصوص هر یک از این دیدگاه‌ها داد.

وی در ادامه به تشریح ابعاد مختلف استفتاء و مبانی فقهی پاسخ مقام معظم رهبری توضیحات مفصل و کاملی را ارائه کرد.

گفتنی است حجت‌الاسلام خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور در استفتائی از مقام معظم رهبری در خصوص وقف پول بابیان شرایطی اقدام می‌کند و مقام معظم رهبری به این استفتاء پاسخ می‌دهد.

با توجه همه‌گیری ویروس کرونا در کشور و دستورالعمل‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا این نشست به‌صورت مجازی در بسترهای آپارات، اینستاگرام و سایت خیر ماندگار برگزار شد.

برگزاری پنجمین جلسه مشاوره عمومی مرکز توسعه نیکوکاری

0

به گزارش روابط عمومی خیرماندگار، معاونت خیرماندگار بنیاد خیریه آلاء در مرکز توسعه نیکوکاری خود، کمک به سایر موسسات خیریه و خیرین کشور با هدف افزایش راندمان و اثربخشی فعالیت‌های خیرخواهانه در کشور را دستور کار خود قرار داده است. کلینیک مشاوره خیرماندگار یکی از واحدهای سه گانه مرکز توسعه نیکوکاری است که ارائه خدمات مشاوره تخصصی به خیرین و مدیران موسسات خیریه کشور را به عنوان فعالیت اصلی خود در نظر گرفته است. با این نگاه علاوه بر ارائه خدمات اختصاصی مشاوره‌ی تخصصی به مراکز خیریه و سازمان‌های مردم‌نهاد کشور، در هر فصل یک یا چند جلسه مشاوره عمومی را نیز برگزار می‌کند در این جلسات یکی از اصلی‌ترین موضوعات در حوزه فعالیت‌های خیریه ‌ای کشور، عنوان اصلی بحث خواهد بود و مشاوری تخصصی و حرفه‌ای در آن حوزه، ارائه کننده اصلی‌ترین نکات مربوط به موضوع مورد بحث بوده و همچنین به سولات مخاطبین که قبل از شروع جلسه و یا در حین همان جلسه طرح خواهد شد، پاسخ‌گو خواهد بود.

با این نگاه در پنجمین جلسه در سلسله جلسات مشاوره عمومی، از تخصص و تجارب فرید رضازاده مشاور خبره حوزه مالیاتی و مدرس دانشگاه بهره خواهیم برد و به سولات مخاطبین در حوزه‌های مالیاتی و مباحث مربوط به اظهارنامه‌های مالیاتی موسسات خیریه پاسخ‌گو خواهیم بود.

این وبینار به توجه به اهمیت اظهارنامه مالیاتی موضوع ماده 110 ق م م  و تغییر در صورت‌های مالی موضوع استاندارد شماره 35 حسابداری و جهت رفع ابهامات مرتبط با تکیه بر موسسات خیریه و سمن‌ها برگزار خواهد شد. در این وبینار به توضیح نحوه رسیدگی حسابرسان و ناظران مالیاتی، موارد رد دفاتر و اظهارنامه مالیاتی، هزینه‌های قابل قبول، نحوه ثبت پرداخت‌ها و کمک‌ها و … پرداخته می‌شود. بررسی بخشنامه‌های مرتبط با هزینه‌ها و کمک‌های قابل قبول مالیاتی و آیین‌نامه تحریر دفاتر جهت اقدامات گام به گام نحوه پر کردن و ارسال اظهارنامه مالیاتی پرداخته خواهد شد.

مخاطبین عزیز می‌توانند علاوه بر حضور رایگان در این جلسه، سولات خود در ارتباط با موضوع مورد بحث را حداکثر تا تاریخ 29 خرداد ماه 1400، از طریق مسیرهای ارتباطی زیر با ما مطرح کنند. هرچند در طول جلسه نیز قابلیت طرح سوال و پرسش و پاسخ فراهم است. برای شرکت رایگان در این جلسه می‌توانید سایت ایسمینار به آدرس https://eseminar.tv/wb28025 ثبت‌نام داشته باشید، همچنین این جلسه به صورت زنده و لایو در بستر اینستاگرام (به آدرس: https://www.instagram.com/khairemandegar/) قابل رویت خواهد بود. مخاطبین این جلسه می‌توانند سولات خود را از طریق راه‌های ارتباطی زیر تا تاریخ 1400/3/30 مطرح کنند:

ID telegram: @Khairemandegar

ارتباط در تلگرام و واتساپ با شماره: 09219563720

با حضور حجت‌الاسلام شرفخانی، آیین تقدیر و تشکر از اعضاء دبیرخانه سومین همایش ملی خیرماندگار برگزار شد

0

با حضور حجت‌الاسلام شرفخانی، آیین تقدیر و تشکر از اعضاء برگزارکننده سومین همایش ملی خیرماندگار برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی خیرماندگار، آیین تقدیر و تشکر از اعضاء برگزارکننده سومین همایش ملی خیرماندگار با حضور حجت‌الاسلام شرفخانی رئیس مرکز امور خیریه سازمان اوقاف و امور خیریه کشور، دکتر محمدصالح طیب‌نیا رئیس همایش، حجت‌الاسلام علی ملانوری دبیر اجرایی همایش و دیگر اعضاء برگزارکننده سومین همایش ملی خیرماندگار برگزار شد.

شرفخانی رئیس مرکز امور خیریه سازمان اوقاف و امور خیریه کشور در این آیین از تلاش‌ها و خدمات اعضاء برگزارکننده این همایش تقدیر و قدردانی کرد.

برگزاری اولین دوره «کارگاه‌های مهارتی-کاربردی مدرسه تخصصی خیرماندگار» 1400

0
دوره بهار 1400

به گزارش روابط عمومی خیرماندگار؛ اولین دوره “کارگاه‌های مهارتی-کاربردی مدرسه تخصصی خیرماندگار” 1400 با دو عنوان “مدیریت استراتژیک در موسسات خیریه و سمن‌ها” و “مدیریت برندینگ در موسسات خیریه و سمن‌ها” در مجموع 6 ساعت از تاریخ 8 الی 11 خرداد 1400 برگزار شد.

دکتر سیدحسین سیدی مدرس کارگاه مدیریت‌ استراتژیک در موسسات خیریه و سمن‌ها ضمن تبیین مفاهیم مدیریت راهبردی (مدیریت استراتژیک) در سازمان‌های مردم‌نهاد و موسسات خیریه به چگونگی پیوند بین برنامه‌ریزی راهبردی و برنامه‌ریزی عملیاتی سازمان‌ها پرداخت.

وی در این رویداد بخش‌های اساسی مدیریت استراتژیک را تشریح نموده و بیان داشت: مبانی برنامه‌ریزی راهبردی شامل “ماموریت، چشم‌انداز، شاخص‌های چشم‌انداز، ارزش‌ها و سیاست‌ها” است که با ابزارهای مورد نیاز می‌توان آن را به برنامه ‌عملیاتی تبدیل‌کرد تا موسسات را به اهداف یا چشم‌انداز مورد نظرشان برساند.

مهرداد طهماسبی دیگر مدرس این دوره علاوه بر آموزش اصول اساسی مدیریت برند اضافه کرد: برندها می‌بایست به قدری از یکدیگر متفاوت و قابل تشخیص و دارای ویژگی‌های منحصر به فردی باشند که این ویژگی‌ها برای آن‌ها قابلیت اطمینان و اعتبار را به ارمغان آورد.

طهماسبی در ادامه نیز اشاره نمود: برندهای برتر و معروف، لزوما هزینه زیادی را برای برندینگ صرف نمی‌کنند، بلکه از مدیریت برند استفاده می‌کنند تا برند خود را به شکل پایدار ارتقا بخشند. زیرا ارزش برند یک عامل تعیین‌کننده برای تصمیم‌گیری‌های خریداران در بازار دیجیتال فعلی محسوب می‌شود.

در پایان گفتنی است کارگاه‌های این دوره به صورت مجازی (وبینار) برگزار شده و در مجموع 40 نفر از اعضای سمن‌ها و موسسات خیریه مختلف و علاقه‌مندان به این حوزه در آن شرکت نمودند.

برگزاری نشست مشترک مرکز فرهنگ نیکوکاری با سازمان اوقاف و امور خیریه کشور

0

نشست مشترک مرکز فرهنگ نیکوکاری با سازمان اوقاف و امور خیریه کشور به منظور بررسی راه‌کارهای همکاری مشترک جهت برگزاری «نشان احسان» «نشان ملی تعالی موسسات نیکوکاری» برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی خیرماندگار، این مرکز ضرورت تقدیر از فعالان عرصه نیکوکاری و وقف در راستای توسعه فرهنگ نیکوکاری و ارائه الگوهای موفق در این زمینه را در دستور کار خود قرار داده است و به همین منظور مهدی توسلی مدیر مرکز فرهنگ نیکوکاری به همراه دکتر محمدصالح طیب‌نیا مدیر عامل بنیاد آلاء و حجت‌الاسلام علی ملانوری معاون خیرماندگر در نشستی مشترک با حجت‌الاسلام احمد شرفخانی رئیس مرکز امور خیریه سازمان اوقاف و امور خیریه کشور راه‌کارهای همکاری مشترک را جهت برگزاری این رویداد بررسی کردند.

در این نشست مقرر شد این رویداد با نام نشان احسان «نشان ملی تعالی موسسات نیکوکاری» و با هدف ارزیابی کیفیت و بهره‌وری موسسات نیکوکاری برگزار شود.

بر اساس این گزارش زمان برگزاری این رویداد 14 اسفندماه 1400 تعیین شد.

نشست تقدیر و تشکر از مدیر سابق روابط عمومی بنیاد خیریه راهبری آلاء برگزار شد

0

با حضور حجت‌الاسلام علی ملانوری معاونت خیرماندگار، نشست تقدیر و تشکر از مدیر سابق روابط عمومی بنیاد خیریه راهبری آلاء برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی خیرماندگار، با حضور حجت‌الاسلام علی ملانوری معاونت خیرماندگار نشست تقدیر و تشکر از مهدی توسلی مدیر سابق روابط عمومی بنیاد آلاء برگزار شد.

حجت الاسلام علی ملانوری در آیین تقدیر و تشکر فعالیت‌های مهدی توسلی مدیر سابق روابط عمومی بنیاد گفت: برگزاری این نشست صرفا به منظور تقدیر و تشکر از زحمات و خدمات آقای توسلی است و امیدواریم با حضور مجدد ایشان در معاونت خیرماندگار شاهد رشد و توسعه هر چه بیشتر فعالیت‌های این معاونت باشیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به فعالیت‌های صورت گرفته در دوران مدیریت آقای توسلی در حوزه روابط عمومی بنیاد بیان داشت: یکی از دوران‌های شکوفایی و اثربخشی حوزه روابط عمومی بنیاد آلاء در این مقطع شکل گرفت.

همچنین در این نشست لوح تقدیر و هدیه‌ای نفیس به رسم یادبود از طرف معاونت خیرماندگار به توسلی اهدا شد.

عقد تفاهم‌نامه همکاری بین مرکز تخصصی وقف، دانشگاه رضوی و پژوهشکده آلاء

0
عقد تفاهم‌نامه همکاری

پژوهشکده آلاء (مطالعات نوین وقف و امور خیریه) با مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت دانشگاه علوم اسلامی رضوی تفاهم‌نامه همکاری  آموزشی، پژوهشی و مشاوره‌ای امضاء کرد.

به گزارش روابط عمومی خیرماندگار، پژوهشکده آلاء (مطالعات نوین وقف و امور خیریه) با مرکز با مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت دانشگاه علوم اسلامی رضوی در راستای اهداف و سیاست‌های کلان این دو مرکز و بهره‌گیری بهینه از ظرفیت‌های موجود به‌منظور ارتقای همکاری‌های مختلف تفاهم‌نامه همکاری  آموزشی، پژوهشی و مشاوره‌ای امضاء کردند.

در این تفاهم‌نامه که به امضاء  حجت‌الاسلام دکتر عبدالرضا اصغری مدیر مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت دانشگاه علوم اسلامی رضوی و دکتر محمد صالح طیب نیا رئیس پژوهشکده آلاء (مطالعات نوین وقف و امور خیریه) دانشگاه اصفهان مدیرعامل بنیاد خیریه راهبری آلاء رسیده است دو طرف بر موضوعاتی مانند اجرای طرح‌های پژوهشی مشترک در حوزه وقف و امور خیریه، ارائه سمینارها، دوره‌های تخصصی و کارگاه‌های آموزشی کوتاه‌مدت و طولانی‌مدت وقف و امور خیریه، تبادل اسناد برای انجام امور پژوهشی، برگزاری همایش‌های مشترک در سطح ملی و بین‌المللی تفاهم کرده‌اند.

برگزاری نشست‌های تخصصی و کنفرانس‌های مشترک علمی-پژوهشی، همکاری در تولید و نشر آثار فاخر علمی و پژوهشی، برگزاری جلسات مشترک میان اعضای هیئت‌علمی باهدف تبادل اطلاعات و تجربیات و  فراهم آوردن امکان استفاده از اطلاعات و امکانات مورد نیاز طرح‌های پژوهشی (اعم از کتب، مقالات، سوابق پژوهشی و …)  از دیگر موضوعاتی است که دو طرف در این تفاهم‌نامه پذیرفتند.

در این تفاهم‌نامه آمده است که ﻣﺪت اﻋﺘﺒﺎر اﯾﻦ تفاهم‌نامه از ﺗﺎرﯾﺦ اﻧﻌﻘﺎد ﺑﻪ ﻣﺪت ۵ ﺳﺎل اﺳﺖ و ﺑﺎ اﻋﻼم ﻗﺒﻠﯽ ﻃﺮﻓﯿﻦ ﻗﺎﺑﻞ ﺗﻤﺪﯾﺪ، ﺑﺎزﻧﮕﺮی و اﺻﻼح  خواهد بود.