دکتر طیب‌نیا در چهلمین نشست خیرماندگار: قرن 21 دوران حکومت سازمان‌های مردم‌نهاد است

0
113
کتاب معماران عصر جدید

رئیس پژوهشکده آلاء قرن 21 را قرن حکومت سازمان‌های مردم نهاد دانست و گفت: ارزش ناخالص ایجادشده توسط سازمان‌های مردم‌نهاد در سال 2017 حدود 2 هزار و 800  میلیارد دلار، معادل پنجمین اقتصاد جهان بوده است.

به گزارش روابط عمومی خیرماندگار، دکترمحمدصالح طیب‌نیا در چهلمین نشست خیرماندگار که با عنوان معماران عصر جدید (تحلیلی بر وضعیت آینده خیریه‌ها و سمن‌ها در ایران و جهان) امروز دو‌شنبه 5 مردادماه و به صورت مجازی برگزار شد، اظهار داشت: «طبق گزارش‌های تهیه‌شده بیش از 10 میلیون سازمان مردم‌نهاد و خیریه در سرتاسر جهان فعالیت می‌کنند که بیشتر آن‌ها در 30 سال گذشته تشکیل‌شده‌اند».

طیب‌نیا افزود: «ناکارآمدی بخش دولتی و بخش خصوصی در ارائه خدمات اجتماعی، کارآمدی بخش خیریه‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد، ضرورت وجاهت مردمی بنگاه‌های اقتصادی و دل‌زدگی از نظام سرمایه‌داری ازجمله دلایلی است که مؤکد این موضوع است که قرن 21 را باید دوران حکومت خیریه‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد دانست».

وی در ادامه به گردش مالی موسسات خیریه در دنیا اشاره کرد و تصریح کرد: «طبق گزارش فناوری سازمان‌های غیردولتی جهان ارزش ناخالص ایجادشده توسط سازمان‌های مردم‌نهاد در سال 2017 در جهان حدود 2 هزار و 800  میلیارد دلار برآورد شده است که معادل پنجمین اقتصاد جهان است».

رئیس پژوهشکده آلاء در ادامه به آمار اشتغال نیروهای کار در مراکز خیریه و سازمان‌های مردم‌نهاد پرداخت و بیان کرد: «آمار اشتغال نیروی کار در سازمان‌های مردم نهاد عدد چشمگیری است به‌طوری‌که در سال 2016 در آمریکا بیش از 12 میلیون نفر در این سازمان‌ها شاغل بوده‌اند و از این سازمان‌ها حقوق دریافت می‌کردند».

وی در ادامه به بنیادهای عظیم خیریه در جهان که دارایی آن‌ها معمولاً از یک میلیارد دلار بیشتر است و بعضاً جزء 10 بنگاه اقتصادی اول دنیا محسوب می‌شوند اشاره کرد و گفت: «البته این سرمایه زیاد نوعی قدرت هم ایجاد کرده است».

طیب‌نیا در ادامه به نام برخی از خیریه‌های اثربخش که در حوزه‌های سیاست‌گذاری، پژوهش و تولید دانش، نوآوری و تکنولوژی جدید، آموزش و تربیت نیروی انسانی، سلامت و … فعالیت می‌کنند، اشاره کرد و در خصوص فعالیت آن‌ها توضیحات مختصری بیان کرد.

رئیس پژوهشکده آلاء در بخش دیگری از سخنان خود به آمار امور خیر و نیکوکاری در ایران پرداخت و تصریح کرد: «بر اساس آمارهای موجود در سال 1397 قریب به 15 هزار سمن در ایران ثبت‌شده است اما بیش از 200 تا 300 هزار خیریه و موسسه مردمی دیگر در قالب عناوینی مانند هیئت‌امنای مسجد، حسینیه و … فعالیت می‌کنند که در لیست سمن‌ها قرار نگرفته‌اند».

بررسی تاریخچه وقف و امور خیر در جهان اسلام از دیگر مطالبی بود که طیب‌نیا به آن اشاره کرد و افزود: «در فرهنگ اسلامی مفاهیمی همچون زکات، خمس، انفاق و … با سبک زندگی مسلمان‌ها گره‌خورده و موجب شده است تا فعالیت‌های نیکوکارانه از جنبه صرف کمک کردن به نیازمندان خارج‌شده و کارکردهای گوناگون علمی، آموزشی، مذهبی و … پیدا کند».

وی در بخش دیگری از سخنان خود به بیان الزامات آینده حوزه خیریه‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد اشاره کرد و بیان داشت: « تولید دانش تخصصی امر خیر و مشارکت اجتماعی،  تربیت نیروی متخصص برای خیریه‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد، اصلاح الگوی حکمرانی امر خیر در سطح کلان و خرد و بالاخره ترویج و فرهنگ‌سازی امر خیر و مشارکت‌های اجتماعی، الزامات حضور مؤثرتر خیریه‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد در آینده است».

چهلمین نشست تخصصی خیر ماندگار

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید