نشست مشترک خیر ماندگاری‌ها با مدیرعامل خبرگزاری فارس / دکتر تیرانداز: رسانه اسلامی، رسانه‌ایست که در امور مردم‌نهاد خیر پیشگام باشد

0
52

 به گزارش روابط عمومی خیر ماندگار، نشست مشترک حجت‌الاسلام والمسلمین علی دیانی(مدیرعامل بنیاد خیریه آلاء و رئیس شورای عالی خیر ماندگار) با دکتر پیام تیرانداز(مدیرعامل خبرگزاری فارس)، سه‌شنبه 23 آذرماه در محل این خبرگزاری برگزار شد.

 حجت‌الاسلام والمسلمین دیانی در این نشست با اشاره به سبقه بنیاد آلاء اظهار کرد: این بنیاد با همت مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین حاج شیخ مهدی مظاهری، پرچمدار نیایش و خدمت در اصفهان تأسیس شد و امروز بعد از حدود بیست سال، خدمات آن در عرصه‌های مختلف به منصه ظهور رسیده است. نام این بنیاد در اصل «آیینه‌داران لقای آفتاب» به معنای منتظران حضرت مهدی(عج) بوده که اختصاراً در عبارت «آلاء» خلاصه شده است.

 وی افزود: مراکزی همچون آستان حضرت زینب(س) خواهر امام رضا(ع)، مرکز مددکاری کوثر، مؤسسه بین‌المللی المرتضی(ع) در قم، مرکز تربیتی و پرورش استعداد سلاله، مرکز کنترل سرطان ایرانیان(مکسا) و مجموعه خیر ماندگار از مهم‌ترین زیرمجموعه‌های بنیاد خیریه راهبری آلاء هستند که در زمینه‌های مختلف، به راهبری دانش‌بنیان امور خیر اهتمام دارند.

 مدیر عامل بنیاد خیریه آلاء درباره این مراکز بیان داشت: مزار حضرت زینب(س) در اصفهان حدود یکصد سال قبل با نامه مرحوم حاج شیخ عباس قمی به آیت‌الله دهکردی، مرجع وقت اصفهان تعظیم و تکریم یافت، حاج شیخ عباس قمی در این نامه تأکید کرده بودند که بر اساس تحقیقاتشان، این مزار متعلق به دختر بلافصل امام موسی کاظم(ع) است و باید مورد تکریم و تجلیل قرار بگیرد. در حال حاضر بنیاد آلاء، تولیت توسعه فیزیکی و مدیریت فرهنگی این آستان مقدس را عهده‌دار شده است و می‌کوشد آن را به یکی از اقطاب فرهنگی مذهبی کشور تبدیل کند.

 حجت‌الاسلام والمسلمین دیانی ادامه داد: علاوه بر برکات معنوی و اقتصادی‌ای که توسعه حرم حضرت زینب(س) برای منطقه فقیرنشین زینبیه اصفهان داشته است، مرکز مددکاری کوثر نیز در کنار این حرم شریف به همت بنیاد آلاء تأسیس شده است تا به مردم نیازمند در منطقه، وام و تسهیلات معیشتی اعطا کند.

 وی درباره فعالیت‌های بنیاد در شهر قم نیز اظهار کرد: مؤسسه بین‌المللی المرتضی(ع) مشهور به جامعة‌ُالمرتضی، به تولید دانش در زمینه گردشگری اسلامی و تربیت مبلغان بین‌المللی با محوریت آموزش زبان‌های خارجی همچون: انگلیسی، عربی، اسپانیولی، چینی و … اقدام می‌کند. همچنین یک مرکز نوآوری و رشد نیز با همکاری حوزه علمیه و به همت بنیاد آلاء در قم راه‌اندازی شده است که نخستین مرکز رشد حوزوی محسوب می‌شود و می‌کوشد تا به تولید و پردازش ایده‌های جدید حوزوی بپردازد.

 مدیر عامل بنیاد خیریه آلاء درباره مرکز کنترل سرطان ایرانیان(مکسا) نیز گفت: این مرکز تاکنون به بیش از 30 هزار بیمار مبتلا به سرطان در سطح کشور خدمت رسانده است. ارائه مشاوره پزشکی، معنوی و پرستاری در منزل از جمله این خدمات بوده است. همچنین در حال حاضر دو بیمارستان در تهران و یک بیمارستان در اصفهان بخشی از فضای فیزیکی خود را در اختیار فعالیت‌های نیکوکارانه مجموعه مکسا قرار داده است.

 در ادامه این جلسه، مهدی توسلی(مدیر مرکز فرهنگ نیکوکاری و عضو شورای عالی خیر ماندگار) به ارائه توضیحاتی درباره مجموعه خیر ماندگار پرداخت و اظهار کرد: این مجموعه می‌کوشد به‌طور تخصصی به تولید دانش، فرهنگسازی و مهارت‌افزایی در زمینه امور خیر بپردازد؛ به این منظور، سه مرکز در مجموعه خیر ماندگار ایجاد شده است: اول، پژوهشکده آلاء که تنها پژوهشکده تخصصی مطالعات نوین وقف و امور خیر است که دفتر آن در دانشگاه اصفهان قرار دارد و با تلاش‌های انجام‌گرفته، به زودی صاحب نخستین مجله علمی پژوهشی در زمینه امور خیر خواهد شد.

 وی ادامه داد: مرکز دیگر، مرکز فرهنگ نیکوکاری است که با تولید فیلم کوتاه، انیمیشن و پادکست به فرهنگسازی و ایده‌پردازی در حوزه ترویج امور خیر می‌پردازد. مرکز دیگر نیز مرکز توسعه نیکوکاری است که سامانه خیر ایران، آکادمی خیر ایران و واحد ارزیابی خیریه‌ها را در ذیل خود دارد. مجموعه خیر ماندگار برای نقش‌آفرینی مؤثرتر در همه این زمینه‌ها به حمایت رسانه‌ای تمام رسانه‌های کشور نیاز دارد.

 توسلی تصریح کرد: تأسیس پایگاه خبری-تحلیلی در حوزه نیکوکاری یکی از اهداف خیر ماندگار است که تلاش خواهد کرد در سطح ملی، به انتشار اخبار و گزارش‌های صادقانه، امیدبخش و سپید در زمینه نیکوکاری اقدام کند. در این مسیر، همراهی و همفکری مجموعه خبرگزاری فارس نیز در کنار سایر رسانه‌های بزرگ کشور، حائز اهمیت است.

 مهندس سعید علیخاصی(معاون طرح و برنامه بنیاد آلاء و عضو شورای عالی خیر ماندگار) نیز در این جلسه با تأکید بر اینکه تأسیس پایگاه تحلیلی-خبری در زمینه امور خیر می‌تواند به جریان‌سازی عالمانه و راهبری دانش‌بنیان امور خیر دامن بزند، اظهار کرد: مجموعه بنیاد آلاء و خیر ماندگار، تاکنون از نظرات کارشناسان مختلف در تکوین ایده‌های رسانه‌ای خود بهره برده است و قطعاً استفاده از تجارب و ظرفیت‌های خبرگزاری فارس نیز می‌تواند در این مسیر، مفید و مؤثر باشد.

 در ادامه این جلسه، دکتر پیام تیرانداز(مدیرعامل خبرگزاری فارس) با ابراز مسرت و خرسندی از آشنایی بیشتر با فعالیت‌های بنیاد آلاء و به طور خاص مجموعه خیر ماندگار، اظهار کرد: کمتر بنیادی در کشور پیدا می‌شود که اینجنین منظم و با برنامه، در حوزه‌های مختلف امور خیر به فعالیت بپردازد. خبرگزاری فارس نیز حمایت رسانه‌ای از فعالیت‌های خیریه در کشور را وظیفه خود می‌داند و حتی به دنبال آن است تا با تدوین برنامه‌ای منسجم، کارکنان و خبرنگاران خود را درگیر ایفای مسئولیت اجتماعی و خیریه کند.

 مدیرعامل خبرگزاری فارس تأکید کرد: اساساً معتقدیم رسانه اسلامی، رسانه‌ایست که هم خودش در امور خیر پیشقدم باشد و هم به تولید محتوا و پوشش فعالیت‌های مردم‌نهاد نیکوکارانه بپردازد.

 وی ادامه داد: خبرگزاری فارس در سال‌های اخیر با ایجاد رویکرد تولید «خبر خوب» سعی کرد بینشی را در چشم مخاطب ایجاد کند که در کنار اخبار ناگوار، خبرهای خوب و امیدبخش را هم ببیند و بیش از سیاهی و یأس، به امید و حرکت توجه کند. همچنین با ایجاد سامانه «فارس من» به تعامل مردمی و پیگیری مطالبات مردم اقدام کردیم که در مردمی‌شدن رسانه تأثیر بسزایی داشت.

 دکتر تیرانداز اضافه کرد: تأسیس یک پایگاه خبری-تحلیلی در حوزه امور خیر نیز می‌تواند با رویکردهایی همچون تولید اخبار امیدآفرین، تولید ارگانیک خبر از طریق جمع‌سپاری و برساخت روایت‌های مبتنی بر نیکوکاری از اتفاقات در حوزه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی و ورزشی، اتفاق مهمی را در سطح کشور رقم بزند.

 گفتنی است در این جلسه که به میزبانی مدیرعامل خبرگزاری فارس برگزار شد، حجج اسلام: علی دیانی(مدیرعامل بنیاد آلاء و رئیس شورای عالی خیر ماندگار) و محسن صادق‌زاده(عضو هیئت مدیره بنیاد آلاء و مدیر آستان زینبیه اصفهان)، سعید علیخاصی(معاون طرح و برنامه بنیاد آلاء و عضو شورای عالی خیر ماندگار)، مهدی توسلی(مدیر مرکز فرهنگ نیکوکاری و عضو شورای عالی خیر ماندگار)، محمدمهدی حاجی پروانه(مدیر امور تبلیغات و رسانه بنیاد آلاء) و مجتبی اصغری(مسئول روابط عمومی و ارتباطات خیر ماندگار) حضور داشتند.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید