گزارش تفصیلی سیمای نیکوکاری شهر سنندج به همت اطلس خیر ایران از ارکان خیر ماندگار منتشر شد. این دومین گزارش اختصاصی سیمای نیکوکاری در شهرهای ایران است.
به گزارش روابط‌عمومی خیر ماندگار، دومین گزارش تفصیلی سیمای نیکوکاری شهرهای ایران ویژه شهر سنندج پس از ساعت‌ها مصاحبه حضوری، حضور میدانی و پژوهش و تحلیل منتشر شد.
برای تهیه سیمای نیکوکاری شهر سنندج با 9 نفر از مسئولان و کارمندان ارشد موسسات خیریه همچون مدیرعامل خیریه ساناهی، خیریه مراد انصار، خیریه روجیار، خیریه دار الاحسان و خیریه عدالت و باروری مصاحبه شده است و همچنین دو پرسشنامه یکی با  5 محور اصلی سهولت عملیاتی‌سازی سازمان‌های خیرخواهانه، مشوق‌های مالیاتی، جریان بین‌المللی خیرخواهانه، محیط سیاسی و محیط اجتماعی - فرهنگی و پرسشنامه دیگری شامل 14 عرصه و 57 زیرعرصه‌ی حوزه‌ی نیکوکاری تکمیل شده است.
در مقدمه این گزارش آمده است: "شهر سنندج، مرکز استان مرزی کردستان در غرب ایران که معمولاً با مردم مهمان‌نواز، موسیقی محلی و طبیعت کوهستانی بکرش می‌شناسندش و از خصایص برجستهٔ مردمش همواره روحیهٔ همیاری و کمک به نیازمندان را ذکر کرده‌اند و بر همین اساس تعداد خیریه‌های موجود در سنندج نسبت به جمعیت آن بسیار زیاد است".
در بخش دیگری از این مقدمه آمده: "به گفته‌ی فعالان محلی این حوزه، عدد خیریه‌های فعال در این شهر به 30 تا 40 مرکز می‌رسد. این مسئله البته هم امیدوارکننده است و هم نمایانگر وجود و گستردگی برخی مشکلات. مشکلاتی که ریشه در بیکاری گسترده در این استاندارد و مسائل اجتماعی بسیاری همچون مهاجرت‌های گسترده، فقر، اعتیاد و حاشیه‌نشینی را به وجود آورده است و همین  گستردگی موجب شده تا عرصه بر فعالیت‌های خیریه هر روز تنگ و تنگ‌تر شود".
همچنین این گزارش دارای دو بخش داده‌های استخراج شده از پرسش‌نامه‌های محیط خیرخواهی و مؤخره شامل شرح تحلیلی بر گفت‌وگوها است.
در بخش پایانی این گزارش نیز آمده است: " وجود برخی کاستی‌ها در این شهر شرایط خاصی را برای خیریه‌ها در آن به وجود آورده است. با وجود تمامی سختی‌ها و معضلات، خیریه‌ها در این شهر فعالیت چشمگیر و پرتعدادی دارند و این مسئله میسر نمی‌بود مگر به‌واسطه‌ی حمایت مردم این شهر که اهتمام کاملی به یاری‌رسانی به همنوعان خود دارند."
بر اساس این گزارش بیکاری گسترده به‌عنوان کلید سلسله‌ای از مشکلات خیریه‌ها در این شهر شناسایی شده است و همچنین نوآوری در جذب کمک و ارائه‌ی خدمات به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین ضرورت‌های محیط خیرخواهی شهر سنندج شناسایی شده است.
علاقمندان به مطالعه این گزارش می‌توانند آن را از سایت اطلس خیر ایران دانلود کنند.