در ادامه برگزاری سلسله‌نشست‌های یک چای یک تجربه آکادمی خیر ایران در دوشنبه‌های مشاوره‌ای تابستان 1402  این هفته میزبان انجمن اوتیسم ایران بود.

به گزارش روابط‌عمومی خیر ماندگار، سعیده صالح غفاری مدیرعامل انجمن اتیسم ایران در این نشست به بیان ابعاد و چالش‌های بیماری اتیسم پرداخت و این بیماری را پرچالش‌ترین و شایع‌ترین جامعه آماری و پیچیده‌ترین اختلال رشدی تکاملی دانست که در صورت تشخیص در سنین زیر 5 سالگی با استفاده از کاردرمانی و آموزش‌های لازم تا حد زیادی فرد به زندگی عادی برمی‌گردد و حتی فرد می‌تواند در مقاطع تحصیلی دانشگاهی ادامه تحصیل بدهد و اصطلاحاً به مرحله خود ایستایی برسند.

صالح غفاری هدف اصلی آغاز به کار این انجمن را قیام برای اطلاع‌رسانی مردم و مسئولان تصمیم‌گیر در این زمینه دانست و افزود: متأسفانه آمار مبتلایان به بیماری اتیسم در حال افزایش است و اگر مسئولین نهادهای حاکمیتی به کمک خانواده‌های دارای فرد بیمار نیایند و در تأمین هزینه‌های کاردرمانی و نگهداری به آنها کمک نکنند در بزرگسالی هزینه‌های خیلی بیشتری را به‌نظام سلامت و اقتصاد کشور وارد می‌کند.

وی با اشاره سبک مدیریت خاص انجمن اتیسم و اعضای هیئت‌مدیره آن گفت: تجربه نشان داده یک درمانگر، یک حامی مالی و یا حتی یک خانواده دارای فرد بیماری نمی‌توانند به‌تنهایی برای این خانواده کاری کنند به همین دلیل ما در انجمن اتیسم ایران مدل جدیدی را برنامه‌ریزی و اجرا کرده‌ایم که در آن 7 نفر از والدین بیماران و هفت نفر از خیرین و درمانگران اعضای اصلی هیئت‌مدیره هستند.

مدیر انجمن اتیسم ایران با اشاره به نیازهای متفاوت فرد دارای بیماری اتیسم در بازه‌های مختلف سنی افزود: هزینه متوسط نگهداری از یک بیمار در حال حاضر و در شرایط عادی مبالغی بیشتر از 10 میلیون تومان است و این در حالی است که فرد دچار بیماری نشود؛ زیرا هزینه‌های درمانی این افراد چندی برابر افراد عادی است.

وی با انتقاد از سیستم آموزشی کشور عدم وجود مدارس مخصوص این قشر از جامعه را ضعف بزرگ این سیستم دانست و رسیدگی به آن را از مطالبات اصلی انجمن اتیسم ایران دانست.

در ادامه برخی از خانواده‌های دارای فرد بیمار به بیان مشکلات، دغدغه‌ها و چالش‌های خود در برخورد با این بیماری پرداختند که صالح غفاری با بیان برخی راه‌حل‌ها قول پیگیری از مسئولان مربوطه را داد.

 سلسله‌نشست‌های «یک چای، یک تجربه» دوشنبه هر هفته با محوریت یکی از مؤسسات خیریه برجسته کشوری در محل ستاد مهارت‌افزایی سمن‌های شورای اسلامی شهر تهران برگزار می‌شود. علاقه‌مندان می‌توانند جهت اطلاع و ثبت‌نام به سایت رسمی آکادمی خیر ایران به نشانی ac.kheir.ir مراجعه نمایند و یا با شماره‌تلفن‌های 86096304-09912069037 تماس حاصل فرمایند.