به گزارش روابط عمومی خیر ماندگار، نخستین جشنواره ملی عکس نیکوکاری با موضوع نیکوکاری در جامعۀ ایرانی و با همت مرکز فرهنگ نیکوکاریِ خیر ماندگار (وابسته به بنیاد خیریه راهبری آلاء)، تابستان سال 1403 برگزار می‌شود. 

گسترش توجه عمومی به فرهنگ نیکوکاری، ترویج نگرش به فرهنگ نیکوکاری در رویدادها و جریان هنری کشور، گسترش دغدغه و همبستگی اجتماعی در سطح نخبگان، انجمن‌ها و نهادها بافرهنگ نیکوکاری، نمایش بخشی از زیبایی‌ها، فواید و تأثیرات نیکوکاری برای فرهنگ‌سازی و آگاهی‌بخشی در جامعه و توسعۀ جریان تولید آثار هنری با موضوع نیکوکاری برای گسترش فرهنگ خیرخواهی و حفظ ارزش‌های نوع‌دوستی، از اهداف این جشنواره است.

موضوعاتی همچون وقف، فرهنگ اهدای عضو، تکریم سالمندان، کمک به بیماران خاص، حفظ محیط‌ زیست و حیات ‌وحش، فعالیت‌های داوطلبانه، اردوهای جهادی، حمایت از کودکان کار، حمایت از زنان سرپرست خانوار، فقرزدایی، کارآفرینی اجتماعی، خیرین مدرسه‌ساز، توانمندافزایی افراد دارای معلولیت و مدیریت بحران آب، ازجمله مصادیقی هستند که عموم هنرمندان، عکاسان و علاقه‌مندان می‌توانند با ثبت تصویر آن در قاب هنرمندانۀ خود، در این جشنواره شرکت کنند. 

بر اساس این گزارش، نخستین جشنواره ملی عکس نیکوکاری در سه بخش مستند، عکاسی هنری معاصر و بخش ویژه برگزار می‌شود؛ در بخش مستند بر سه مؤلفه عینیت‌گرایی، واقع‌گرایی، برون‌گرایی تأکیده شده است. در بخش عکاسی هنری معاصر، تولید تصویر مفهومی (کانسپچوال آرت) با رویکرد عکاسی مستند یا رویکردهای تولیدی از قبیل عکاسی دست‌کاری‌شده، عکاسی کارگردانی‌شده، کولاژ، فتومونتاژ و هوش مصنوعی مد نظر است و در بخش ویژه، جهان از نگاه افراد دارای معلولیت با موضوع آزاد، تصویر می‌شود.

زمان ارسال آثار به دبیرخانه جشنواره، اردیبهشت الی مردادماه 1403 تعیین شده است. علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره اهداف، محورها و مقررات این جشنواره می‌توانند به آدرس FESTIVAL.KHEIR.IR مراجعه کنند. 

گفتنی است مؤسسه توسعۀ هنرهای تجسمی معاصر، خانه هنرمندان ایران، انجمن عکاسان ایران، انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس، انجمن صنفی عکاسان سینمای ایران، شبکه مستند سیما، پیام‌رسان بله و انجمن عکاسی میراث فرهنگی از حامیان این جشنواره هستند.