در بیست و دومین نشست از سلسله‌نشست‌های «یک چای، یک تجربه» آکادمی خیر ایران، کامران عاروان مدیرعامل جامعه معلولین ایران از چالش‌ها و فعالیت‌های این مؤسسه در بیش از 4 دهه فعالیت گفت.

به گزارش روابط‌عمومی خیر ماندگار،  در ابتدای این دیدار کامران عاروان سابقه تاریخی شکل‌گیری مؤسسات خیریه و عام‌المنفعه را در دوران مشروطه دانست و گفت: تشکیلات حکومتی رسیدگی به معلولان قبل از دوران مشروطیت فعال بوده است؛ اما تشکیل هسته‌های مردمی با پرچم‌دار زنان در این دوران شکل گرفت و تا سال‌ها پس از آن فقط زنان و خانواده‌های متمول برای کمک به افراد ناتوان اقدام می‌کردند. در آبان سال 1357 هسته مرکزی جامعه معلولان ایران با تلاش چند نفر از خود این افراد و باهدف پیگیری و مطالبه‌گری مسائل و مشکلات و خواسته‌های همنوعان خود آغاز به کار کردند

 وی با بیان اینکه مدیریت جامعه معلولان ایران با خود این افراد است؛ زیرا هیچ‌کس به‌اندازه خود فرد معلول درک کامل و جامعی نسبت به ناتوانی‌های این قشر از جامعه را ندارد و این را باید در نظر گرفت که خواسته‌های این افراد نشئت‌گرفته از مشکلاتشان است و قطعاً اخذ مشاوره از ایشان در جهت بهبود شرایط موجود منطقی‌ترین و کارگشاترین راه‌حل است. در برخی مراکز و ادارات به اسم تسهیل تردد و برطرف‌کردن مشکلات معلولان اقداماتی صورت می‌گیرد که نه‌تنها برای آنها اثربخش نیست؛ بلکه باعث ایجاد باری مضاعف بر دوششان می‌شود.

 وی با انتقاد از عدم رعایت قانون معروف به 3درصد که بر لزوم استخدام 3درصد از ظرفیت استخدام‌های اداری از بین معلولان افزود: از چالش‌های اساسی در مرحله اول استخدام است که خیلی کم ادارات خود را پایبند این قانون می‌دانند و در مرحله بعد بر سرکار ماندن فرد معلول در هاله‌ای از ابهام است و با فرض ابقا در شغل مسیر ترقی و رشد فرد معلول بسیار دشوارتر از فرد سالم خواهد بود. بررسی آماری و میدانی ما نشان می‌دهد میزان بیکاری جامعه معلولان نزدیک به 40 درصد از این جامعه که بعضاً دارای تحصیلات عالی و توانمندی هستند را شامل می‌شود.

در پایان مدیر جامعه معلولان ایران با تشکر از آکادمی خیر ایران جهت تسهیلگری و شبکه‌سازی مؤسسات خیریه شکل‌گیری این سلسله‌نشست‌ها را برای آشنایی و هم‌فکری مؤسسات خیریه و سمن‌ها با یکدیگر اقدامی بجا و قابل‌تقدیر دانست و از آکادمی خیر ایران بابت این ابتکار عمل سپاس‌گزاری کرد.

 نشست‌های «یک چای، یک تجربه» آکادمی خیر ایران که با همکاری ستاد توان‌افزایی مؤسسات خیریه و سمن‌های شورای اسلامی شهر تهران هر هفته دوشنبه در محل این ستاد برگزار می‌شود. علاقه‌مندان جهت اطلاع و حضور در این نشست‌ها می‌توانند با شماره‌های 09912069037-86090304 تماس حاصل نمایند و یا به وب‌سایت ac.kheir.ir مراجعه کنند.